manta

MANTA podobnie jak inne skrzydła pokazowe została zaprojektowana i uszyta przez Bogusława Pelczara. Pierwsze skrzydło zostało oblatane 27.06.2006r. I kilka miesięcy później wzięła udział w konkursie Coupe Icare w St.Hilaire we Francji. Zdobyła wówczas miejsce na podium. Startował nią sam konstruktor w stroju płetwonurka.
Powstało jeszcze 3 egzemplarze tego skrzydła. Jedno trafiło do pilota z USA w 2009r oraz dwa skrzydła trafiły do pilotów z Chin.
  Żeby skutecznie odwzorować kształt ryby Manty, a zarazem utrzymać bardzo dobre właściwości aerodynamiczne w skrzydle zastosowano 60 komór przy wydłużeniu około 5,2.
Dzięki czemu krawędź natarcia ukształtowała się perfekcyjnie bez stosowania technik „3D natarcie”. Natomiast krawędź spływu jest zaprojektowana tak jak u prawdziwej ryby. 
Paralotnia została zaprojektowana na papierze milimetrowym, przy pomocy ołówka gumki i kalkulatora, bez wspomagania komputerowego. Skrzydło bazowało na wcześniejszych konstrukcjach konstruktora z serii „Krogulec BV”
Skrzydło można użytkować PG oraz PPG. Jest coś niesamowitego w tym skrzydle. To jest kolejna paralotnia, która ma swoją duszę. Niektórym paralotniarzom ryba Manta bardziej przemawia do wyobraźni i uznają ją za najlepszą z pośród wszystkich skrzydeł pokazowych.

Coupe Icare w St.Hilar (Francja) 2006r.
MANTA zdobyła wówczas miejsce na podium. Startował nią sam konstruktor w stroju płetwonurka czyli Bogusław Pelczar.
Za MANTĄ miała podążać jeszcze ryba pilot. Niestety ze względów pogodowych nie wystąpiła na pokazie. Kierunek wiatru nie był sprzyjający, a konstruktor startował w płetwach na nogach. Istniało ryzyko złego startu, więc w ostatnim momencie konstruktor zdecydował się na start bez ryby Pilot. Obecnie Manta znajduje się w brazylijskiej szkole paralotniowej „Asas ao vento”.

MAnta


by Pelczair